حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

۱۰ نکته برای نگهداری و مراقبت از خودرو برای مبتدیان

10 نکته برای نگهداری و مراقبت از خودرو برای مبتدیان

مراقبت از خودرو از بسیاری جهات مانند مراقبت از سلامتی از خودتان می باشد. به همین خاطر مهم است که اتومبیل خود به طور منظم به تکنسین برای بررسی سلامت خودرو نشان دهید. البته می توان برای بررسی کلی و حتی موارد جزئی خودتان با کسب مهارت و خواندن مطالب آموزشی اقدام کنید. اما در این مقاله ۱۰ نکته در مورد تعمیر و نگهداری خودرو برای مبتدیان در وبلاگ آموزشی فروشگاه اینترنتی شاهین لوکس آوردیم و امیدواریم مفید واقع شود.

۱٫ مراقب مایعات و روغن های خودروتان باشید

نگه داری و مراقبت از روغن موتور، روغن ترمز، روغن گیربکس، روغن هیدرولیک، خنک کنندها و سایر روغن ها، جز موارد آسان برای حفظ سلامت ماشین شما هست. برای این موارد نسبت به مدل خودرو خود به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید یا از فردی مکانیک و خبره بخواهید تا به شما نشان دهد که چگونه میزان مایعات و روغن های خودرو را بررسی کنید و در صورت نیاز موارد را اصلاح کنید. روغن ها و مایعات مانند خون انسان باعث حیات خودروها هستند. بدون آن ها اتفاقات ناگواری که هزینه آن زیاد می باشد رخ خواهد داد.

۲٫ دفترچه راهنما خودرو را مرور داشته باشید

مراجعه دوره ای به دفترچه راهنمای خودرو بسیار ارزشمند است. از کسی انتظار نمی رود که همه موارد دفترچه  را به خاطر بسپارد. مسائلی مانند نصب صندلی کودک یا  کیسه هوا ممکن است امری ساده به نظر برسند اما در واقع دارای پیچیدگی های خود می باشند. حتما از حرفه ای ها این سولات را بپرسید.

۳٫ چراغ های اخطار خودرو را جدی بگیرید

خودروهای امروزی دارای سیستم های پیچیده ای از سنسورها و چراغ های هشدار دهنده هستند که همه چیز را به شما می گویند از اینکه فراموش کرده اید مواردی مثل درپوش گاز را تعویض کنید تا اینکه باد لاستیک های شما کم باشد. سعی کنید از چراغهای هشداردهنده خودرو خود آگاهی داشته باشید و کارکرد هر کدام مطلع باشید و برای رفع آن آمادگی داشته باشید. کتابچه راهنما  را دوست خود بدانید. اگر هر چراغی که روشن شد شما نتوانستید بلافاصله مشکل را برطرف کنید، وسیله نقلیه خود را به یک مکانیک قابل اعتماد برسانید.

۴- فشار تایر را بررسی کنید

فشار مناسب تایر برای کنترل صحیح وسیله نقلیه کاملاً ضروری است، و همچنین برای به حداقل رساندن خطر سایش زودرس و خرابی کامل تایر (منفجر شدن) مهم است. با این حال لاستیک ها هر روز مقداری از هوا را از دست می دهند. ماشین شما ممکن است دارای سیستم هشدار فشار تایر باشد، اما تنها هنگامی که تایر به یک سطح فشار کم برسند، درگیر خواهد شد، پس بهتر هست قبل از رسیدن به این سطح زودتر متوجه شوید و آن را رفع کنید.

برای نگه داشتن لاستیک های خود در سطح خوب، فشار آن را یکبار در ماه بررسی کنید و در صورت لزوم میزان باد را اضافه یا کم کنید. کتابچه راهنما خود را بررسی کنید یا برای تعیین مقدار فشار مناسب، به دنبال پلاکاردی متصل به درب راننده باشید. و نکته دیگر اینکه هرگز لاستیک های خود را بیش از حد باد نکنید، که می تواند به همان اندازه خطرناک باشد که تحت فشار کم قرار می گیرد.

نکته برای نگهداری و مراقبت از فشار تایر ماشین

۵- عملکرد ماشین خود را لمس کنید

به عملکرد عادی ماشین خود توجه زیادی کنید. پس از درک عملکرد عادی خودرو، شما می توانید به آسانی از عملکرد اشتباه خودرو خود متوجه شوید. وقتی احساس لرزش در ماشین کردید این امر نشان می دهد که چیزی تغییر کرده است. درهنگام بروز علائم غیرطبیعی، زمان وقوع و شرایط اتفاق افتاده را به خاطر داشته باشید و این اطلاعات را به دقت به مشاور خدمات مورد اعتماد منتقل کنید.

۶٫ به صدای اتومبیل خود گوش دهید

عملکرد ماشین آلات با صدا ارتباط  تناتنگی هست، آنها انواع صداهای “عادی” را ایجاد می کنند بنابراین وقتی صداهای غیر طبیعی شروع می شود به شما می گوید آن را به سرویس مورد اعتماد خود ببرید. توجه زیادی به شرایط ، دما و زمان صداهای غیر طبیعی داشته باشید، مکانیک شما قصد دارد این سؤالات را از شما بپرسد. اطلاعات دقیق برای رسیدن به علت اصلی صداها بسیار مفید است.

۷٫ چراغ های روشنایی را بررسی نمائید

چراغ های روشنایی بیرونی و داخلی خودرو را یک بار در ماه  بررسی کنید. همچنین برای درک صحیح از عملکرد سیستم های روشنایی استفاده شده در اتومبیل خود، به کتابچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. این امر در ظاهر ممکن است ساده به نظر برسد، اما برخی از سیستم های روشنایی فقط در شرایط خاصی فعال می شوند. به عنوان مثال چراغهای روشنایی در طول روز (Daytime Running Lamps) که وارد صنعت خودرو سازی شده اند، درک زمان و نحوه کار آنها مهم می باشد. لامپ هایی که ضرورت به تعویض دارند را جایگزین کنید، اما برخی از آنها برای تعویض نیاز به یک حرفه ای دارند پس در این امر کمی دقت کنید.

۸٫ در اطراف خودرو خود پیاده روی کنید

رانندگی به عنوان یک شغل می تواند باشد بنابراین ایده خوبی است که حداقل یک بار در هفته اطراف خودرو خود یک چرخ بزنید. در واقع رانندگانی که از وسیله نقلیه به عنوان حرفه خود استفاده می کنند موظفند هر روز بازرسی هایی قبل و بعد از سفر را انجام دهند.

  1. به دنبال آسیب های به بدنه خودرو باشید.
  2. تیغه های برف پاک کن خود از نظر ظاهری و عملکرد بررسی کنید.
  3. لاستیکهای خود را از ساییدگی، سوراخ شدن یا بریدگی غیر طبیعی بررسی کنید.
  4. تمام قفل ها، پنجره ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به راحتی و بدون نقص کار می کنند.

۹٫ خودرو خود را تمیز نگه دارید

  • از ظاهر ماشین خود مراقبت نمائید مواردی مانند شستشو و واکس زدن به بهبود عمر رنگ خودرو و دیگر موارد کمک می کند و می تواند از ایجاد زنگ زدگی یا ازدست دادن رنگ جلوگیری کند.
  • هیچ جایگزینی برای نظافت و شستشوی ماشین شما وجود ندارد. حتی شستشو با دست لایه ای را که باعث می شود رنگ کدر شود را از بین می برد.
  • چرخ ها و لاستیک ها را بشویید.
  • شیشه های خودرو را از داخل و بیرون بشویید.
  • فضای داخلی را از اشیا ریز که می تواند پای شما را بر روی پدال های کنترل آزار دهد دور نگه دارید.
  • کف خودرو را جارو کنید.

۱۰٫ یک مکانیک قابل اعتماد پیدا کنید

برای سلامتی اتومبیل و همچنین سلامت مالی شما بسیار مهم است که بتوانید با مکانیکی که به آن اعتماد دارید ارتباط برقرار کنید. کار کردن با یک مکانیک در طول عمر یک اتومبیل شما را قادر می سازد تا با ماشین شما، تاریخچه کامل آن و سوالات شخصی آن آشنا شود. این می تواند عیب یابی را آسان تر کرده و به مکانیک شما کمک کند تا به سرعت راه حل مناسب را انتخاب کند.

تعمیر و نگهداری خودرو برای بسیاری از دارندگان وسایل نقلیه دارای رمز و راز و پیچیدگی است، اما آشنایی با اصول اولیه می تواند این اطمینان حاصل کند که ماشین شما در حالت خوبی قرار دارد.

امیدواریم این نکات نگهداری از خودرو مورد استفاده شما قرار بگیرد. شما همچنین می توانید از محصولات فروشگاه ما بازدید و خرید نمائید. همچنین از مطالب آموزشی وبلاگ در آینده بازدید مجدد بفرمائید. از شما خواهشمندیم موارد مورد نیاز و ضرورت خود را با ما در میان بگذارید.

ارتباط با ما
قم، بلوار دانش، کوچه 2، درب پنجم
025-38875994
X